Beltain
Beltain je jeden ze dvou nejdůležitějších svátků kola roku, jehož mýtický význam je velmi prostý. Ve své podstatě znamená oslavu všudepřítomné vitíání síly, která tepe v žilách tohoto světa - síly, která prostupuje vším a všemu dává život, která se pohybuje rychlostí větru a žhne silou neuhasitelného ohně; síly, která šumí jako voda ve všech věcech a která oživuje zemskou hmotu a žene ji vpřed po spirále evoluce. Je to ona síla, která je mužem i ženou, světlem i tmou. Tato síla je spojením protikladů a přitahuje je k sobě do čiré jednoty. Je to tato síla, která je podstatou sexuálních pudů a která vzniká spojením opačných pohlaví. Z tohoto důvodu se na Beltain oslavuje svatba Boha a Bohyně, kteří jsou od této chvíle spojeni a svázáni jeden s druhým. Zároveň je Beltain svátek plodnosti, neboť veškerá semena jsou zaseta a je třeba jejich plodnost podporovat všemi možnými způsoby. Jak jsme již řekli, Beltainu vládne sexuální princip, k jehož oslavě byly odedávna zapalovány veliké ohně. Je to jeden ze svátků, který přetrval nejdéle a jelikož byl nejhlouběji zakořeněn v myslích lidí, patří k těm, které jsou dodnes nejzřetelněji patrné ve folklóru.
Plodnost totiž byla pro naše předky principem, který určoval míru blahobytu, život i smrt. Z tohoto důvodu bylo jeho vykořenění pro křesťanskou církev velice obtížné. A jelikož se jednalo o svátek plodnosti a sexuality, nebylo jej možné ani dost dobře adaptovat do křesťanství, neboť v monoteistických náboženstvích pro sexualitu není s výjimkou různých zákazů a tabu příliš mnoho místa. Dnes je tento svátek spojen spíše s upalováním čarodějnic. Avšak pokud bychom se chtěli dopátrat jeho skutečného významu, měli bychom věnovat pozornost májkám, které dodnes v tomto čase zdobí český venkov. Překrásný falický tvar tohoto symbolu ční nad každou vsí jako opětovné potvrzení principu plodnosti a sexuality a nenechá nás na pochybách o tom, jak to s tím prvním májem vlastně kdysi dávno bylo.
A ještě pár vět z jiného zdroje: Byl jeden ze čtyř hlavních keltských svátků v průběhu roku, slavený kolem 1. května. Jeho oslava však vrcholila už v předvečer a v noci před prvním květnovým dnem. Šlo o slavnostní přivítání teplé poloviny roku, příchodu jara a léta. Dobytek byl v tomto dni vyháněn ze zimních útulků na pastvu. Slovo beltine znamená oheň, současně připomíná božstvo zvané Bel či Belenus, také Belinus, patrona tohoto svátku jarních ohňů. V předvečer byly zapalovány veliké hranice a kolem postupně prováděn dobytek – tak, aby zvířata pocítila magické teplo plamene, což je mělo ochránit před nemocemi. V domech bylo nutné udusit všechny ohně a obnovit je až novými, čistými plameny, přinesenými z posvátných hranic, zapálených této noci druidy. Svátek beltine – jistě s různými obměnami názvu – byl rozšířen v celém keltském světě. V různých zemích po něm zbyly různé lidové zvyky. V Čechách je to zapalování hranic na vrcholech návrší a kopců v předvečer 1. května – tzv. „pálení čarodějnic“, včetně přeskakování ohně, vyhazování hořících dřev do výše a dalších starých zvyků.
Doplňující foto v galerii (viz níže :o)
Náhledy fotografií ze složky Beltain